Zdarza się, że strach przyjmuje konkretną postać - pająka, burzy lub zastrzyku. Na myśl o psie czujemy ucisk w brzuchu, a każda wizyta u dentysty jest powodem nieprzespanej nocy. Jeśli brzmi to dla Ciebie znajomo, możesz zmagać się z fobią prostą. Czym ona jest i jak sobie z nią poradzić?
Fobia prosta - definicja i terapia
Fobia prosta (inaczej fobia specyficzna) to jednostka z grupy zaburzeń lękowych, w której konkretny obiekt staję się źródłem lęku - od lekkiego dyskomfortu do silnych stanów panicznych. W obawie przed reakcją lękową zazwyczaj unika się takiego bodźca, a konfrontacja z nim powoduje duży stres.
Fobie proste stosunkowo łatwo poddają się terapii. Najskuteczniejsza jest w tej dziedzinie terapia behawioralna, w której stosuje się metodę ekspozycji na lękotwórczy bodziec. Proces ten następuje stopniowo, w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach i pozwala na znaczną redukcję napięcia. Jeśli interesuje Cię temat leczenia fobii specyficznych, zapraszamy do zapoznania się z artykułem dostępnym w naszej czytelni pt. Pokonaj lęk i fobię – mini przewodnik po leczeniu fobii prostych metodą behawioralną
Fobia może rozwinąć się w odpowiedzi na każdy przedmiot lub zjawisko. Jest jednak grupa obiektów, które wyjątkowo często wywołują lęk specyficzny. Przedstawiamy 10 najczęściej występujących fobii, wraz z sylwetkami specjalistów, którzy w naszym Centrum zajmują się ich leczeniem.
1. Awiofobia
Awiofobia to lęk przed podróżowaniem samolotem. Może on wynikać z obawy przed wzniesieniem się w powietrze, specyfiką transportu lotniczego (np. turbulencje) lub strachem przed katastrofą samolotową. Należy pamiętać, że lotnictwo to według statystyk najbezpieczniejszy środek transportu.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat awiofobii zapraszamy do zapoznania się z artykułem dostępnym w naszej czytelni pt. "Awiofobia – lęk przed lataniem samolotem".
Specjaliści Centrum Od Nowa zajmujący się pracą z awiofobią to: Olga Dembska, Łukasz Zdebelak, Dominika Pluskiewicz, Magdalena Oleśniewicz.
2. Arachnofobia
Arachnofobia to strach przed pająkami. Często nie jest on różnicowany ze względu na rozmiary zwierzęcia - mały pająk w kącie pokoju może wywołać taki sam lęk jak duża tarantula w terrarium. Jest to jedna z najczęściej występujących fobii związanych ze zwierzętami.
Specjaliści Centrum Od Nowa zajmujący się pracą z arachnofobią to: Olga Dembska, Łukasz Zdebelak, Dominika Pluskiewicz.
3. Fobia iniekcyjna
Fobia iniekcyjna to lęk przed zastrzykami i innymi małymi zabiegami medycznymi przeprowadzanymi przy użyciu igły, jak pobieranie krwi czy zszywanie ran. Jest to fobia wyjątkowo uciążliwa, ponieważ bodziec jest tutaj trudny do uniknięcia. Ze względów zdrowotnych co jakiś czas trzeba bowiem poddać się takiemu zabiegowi, co może skutkować silnymi objawami wegetatywnymi lub nawet prowadzić do omdlenia.
Specjaliści Centrum Od Nowa zajmujący się pracą z fobią iniekcyjną to: Olga Dembska, Dominika Pluskiewicz, Klaudia Wolaszek, Agnieszka Nowak.
4. Kynofobia
Kynofobia to lęk przed psami. Powszechnie zwierzę to jest uważane za najlepszego przyjaciela człowieka, a wiele rodzin byłoby niepełnych bez czworonożnego pupila. W stosunkowo dużej liczbie osób psy zamiast radości czy rozczulenia wzbudzają jednak lęk, niezwykle uciążliwy ze względu na ich trwałą obecność pośród ludzi.
Specjaliści Centrum Od Nowa zajmujący się pracą z kynofobią to: Dominika Pluskiewicz, Agnieszka Nowak, Magdalena Oleśniewicz.

5. Lęk wysokości
Lęk wysokości to chyba najczęściej spotykana postać fobii specyficznej. Dotyczy obawy przed znalezieniem się na pewnej wysokości, powodując znaczny dyskomfort przy wchodzeniu na wysoką wieżę, w trakcie górskich wędrówek czy podczas przebywania na balkonie.
Specjaliści Centrum Od Nowa zajmujący się pracą z lękiem wysokości to: Dominika Pluskiewicz, Magdalena Oleśniewicz, Olga Dembska, Łukasz Zdebelak.
6. Klaustrofobia
Klaustrofobia to lęk przed przebywaniem w małych, ciasnych pomieszczeniach. Objawia się np. obawą przed pobytem w windzie czy małej piwniczce/komórce. Osoby z klaustrofobią boją się, że z jakiegoś powodu utkną w takim miejscu i nie będą miały możliwości ucieczki.
Specjaliści Centrum Od Nowa zajmujący się pracą z klaustrofobią to: Dominika Pluskiewicz, Magdalena Oleśniewicz, Agnieszka Nowak.
7. Mizofobia
Mizofobia to lęk przed brudem i zarazkami. Osoby z tą formą fobii unikają zabrudzonych miejsc i powierzchni, a w obawie przed zakażeniem bliżej niesprecyzowanymi "zarazkami" starają się ciągle utrzymywać porządek lub poddawać się czynnościom higienicznym, np. bardzo często myją ręce lub biorą prysznic.
Specjaliści Centrum Od Nowa zajmujący się pracą z mizofobią to: Dominika Pluskiewicz, Magdalena Oleśniewicz, Olga Dembska, Łukasz Zdebelak.
8. Dentofobia
Dentofobia to lęk przed wizytą u dentysty. Ta forma fobii jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia. W obawie przed odwiedzeniem gabinetu stomatologicznego ludzie bowiem nawet całymi latami ignorują stan swojego uzębienia i nie poddają się wymaganym przeglądom lub zabiegom. Często skutkuje to poważnymi chorobami zębów i dziąseł, a także zmaganiem się z bólem powodowanym postępującymi procesami chorobowymi.
Specjaliści Centrum Od Nowa zajmujący się pracą z dentofobią to: Dominika Pluskiewicz, Magdalena Oleśniewicz, Olga Dembska.
9. Brontofobia
Brontofobia to lęk przed burzą. Osoby zmagające się z tą fobią odczuwają bardzo duży niepokój podczas tego zjawiska pogodowego. Często unikają wychodzenia z domu przez cały dzień, w którym prognozowane są wyładowania atmosferyczne.
Specjaliści Centrum Od Nowa zajmujący się pracą z mizofobią to: Dominika Pluskiewicz, Magdalena Oleśniewicz.
10. Entomofobia
Entomofobia to lęk przed owadami. Powoduje odczuwanie dużego napięcia w kontakcie z tą grupą zwierząt. Często skutkuje unikaniem sytuacji potencjalnie konfrontacyjnych, np. przez znaczne ograniczanie czasu wolnego spędzanego na łonie natury (las, park, ogród). Ta fobia jest szczególnie uciążliwa późną wiosną oraz latem, kiedy owady są najbardziej aktywne.
Specjaliści Centrum Od Nowa zajmujący się pracą z mizofobią to: Dominika Pluskiewicz, Olga Dembska.

Jak widzisz, fobia jest bardzo powszechnym i różnorodnym problemem psychicznym. Bez względu na jej postać bardzo łatwo poddaje się jednak leczeniu, co pozwala klientowi na szybkie odzyskanie komfortu życia i uporanie się z lękiem. Kluczem jest odpowiednio szybkie zauważenie trudności i udanie się po pomoc do wykwalifikowanego terapeuty behawioralnego, który w bezpieczny sposób przeprowadzi nas przez proces psychoterapii.