O terapii

Konsultacje i terapia online

W dobie cyfrowej rewolucji i zmieniającego się świata, coraz więcej usług przenosi się do internetu. Nie inaczej jest w przypadku wsparcia psychologicznego. Jest to metoda terapii, w której sesje odbywają się za pośrednictwem internetu – przy użyciu wideorozmów. Dzięki temu klienci mogą korzystać z pomocy terapeutycznej bez konieczności opuszczania domu, co jest szczególnie korzystne dla osób z ograniczoną mobilnością, mieszkających w odległych rejonach lub tych, którzy czują się bardziej komfortowo, pozostając w swoim bezpiecznym środowisku.

Czy terapia online jest skuteczna?

Aktualne badania nad psychoterapią wskazują na porównywalną skuteczność pomocy w formie stacjonarnej i online. Na pierwszej konsultacji specjalista ocenia, czy wizyty online w danej sytuacji mogą być równie skuteczne, co spotkania w gabinecie. W większości przypadków nie ma przeciwwskazań do odbywania psychoterapii online, a dobór formy spotkań zależy od preferencji i sytuacji klienta.

„W przypadku zastosowania zdalnej formy udzielania świadczeń psychoterapeutycznych nie należy również obawiać się spadku efektywności oddziaływań terapeutycznych, ponieważ skuteczność interwencji poznawczo-behawioralnych przeprowadzonych zdalnie została potwierdzona w badaniach dla różnych populacji pacjentów (Dèttore, Pozza, Andersson, 2015; Linde et. al., 2015; Podina et. al., 2016; Rooksby et. al. 2015, Ruwaard, 2013).”

Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczo-Behawioralnej
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej w sprawie udzielania świadczeń psychologicznych i psychoterapeutycznych w formie zdalnej w ramach publicznej służby zdrowia. — Polskie Towarzystwo Terapii Behavioralnej (pttpb.pl)

Jak wygląda terapia online?

Po umówieniu wizyty online specjalista przesyła informację o sposobie połączenia. Korzystamy z takich komunikatorów jak: Skype, Whatsapp, Zoom, Teams, Google Meets. Specjalista uzgadnia formę kontaktu z klientem przed wizytą.

W ustalonym terminie wykonuje się połączenie i wizyta odbywa się poprzez ustalony komunikator. Płatność odbywa się po wizycie, najczęściej w formie tradycyjnego przelewu na podany mailowo numer konta.

Pierwsza wizyta zwykle ogranicza się do rozmowy (wywiadu i zaleceń), natomiast dalsze spotkania diagnostyczne i terapeutyczne mogą wymagać przesyłania dodatkowych materiałów drogą mailową (testy, materiały edukacyjne, linki do materiałów internetowych, zadania do wykonania).
W czasie wizyty specjalista może też udostępniać swój ekran w celu przedstawienia materiałów pomocniczych lub skorzystania z „tablicy”, na której prowadzone są bieżące notatki w ramach wykonywanych ćwiczeń terapeutycznych.

Jak się przygotować do wizyty online?

Aby wizyta przebiegła sprawnie, warto zadbać wcześniej o kilka elementów.

Miejsce do rozmowy powinno zapewniać poczucie prywatności i komfortu. Warto poprosić domowników, aby nam w tym czasie nie przeszkadzali, wyciszyć telefon, wybrać miejsce, gdzie możemy komfortowo usiąść przez 50 minut i oprzeć sprzęt elektroniczny, przez który będziemy rozmawiać. Istotne będzie także dobre oświetlenie oraz jakość połączenia. Jeśli na co dzień nie korzystamy z rozmów wideo, warto wcześniej przetestować wybrany komunikator pod kątem kamery, głośnika i mikrofonu. Czasem aplikacja może wymagać aktualizacji lub dodatkowych ustawień, np. gdy korzystamy ze słuchawek. Wybierzmy pomieszczenie z dobrym połączeniem internetowym. W przypadku nagłych problemów z internetem warto mieć ze sobą telefon, aby przełączyć się na rozmowę telefoniczną lub ustalić inne rozwiązanie. Mogą się również przydać przybory do notowania: kartka, notes, długopis.

Tak samo jak w przypadku wizyt u każdego specjalisty – jeśli przyjmujemy leki lub posiadamy dokumentację z wcześniejszego leczenia, warto mieć przygotowane podstawowe informacje na ten temat.

Hybrydowa forma spotkań terapeutycznych: raz w gabinecie, raz online

Hybrydową formę spotkań, czyli część wizyt w gabinecie, a część online stosujemy, gdy pojawiają się różne utrudnienia w dotarciu do gabinetu, takie jak: długi czas dojazdu, praca zdalna, podróże, choroby, zmiana miejsca zamieszkania. Pozwala to zachować ciągłość spotkań i regularność w pracy nad problemami. Część klientów umawia jedno lub kilka pierwszych spotkań w gabinecie, aby rozpocząć od kontaktu „na żywo”, po czym dalsze spotkania terapeutyczne odbywa w formie online. Nie jest to rozwiązanie zalecane w każdej sytuacji – w przypadku, gdy wymagana jest większa stabilność i przewidywalność w procesie terapeutycznym, warto postarać się o jednolitą formę spotkań. Preferencje i oczekiwania w zakresie formy spotkań omawia się ze specjalistą na pierwszej konsultacji lub w przypadku zmian także na dalszych etapach terapii.

Specjaliści udzielający konsultacji online w centrum "Od Nowa"

Olga Dembska
Klaudia Wolaszek
Magdalena Oleśniewicz
Łukasz Zdebelak
Agnieszka Nowak
Katarzyna Banaszak-Biernacka
Agnieszka Mikulska
Izabela Joanna Biśta
Agnieszka Mańko-Lerka