Zaburzenia odżywiania

Dotyczą trudności z zaakceptowaniem swojego wyglądu i obawami przed przybraniem na wadze, co przekłada się na problemy z jedzeniem. Osoby z tą przypadłością starają się kontrolować swoją wagę poprzez znaczne ograniczanie jedzenia, intensywne ćwiczenia fizyczne, wymioty lub środki przeczyszczające.

Anoreksja najogólniej związana jest z ograniczaniem jedzenia, natomiast w bulimii występują epizody przejadania się, wymioty. Ponad połowa pacjentów ma jednak mieszane objawy zarówno anoreksji jak i bulimii.

To tylko kompleksy czy już zaburzenia odżywiania?

Żeby ocenić skalę problemu prowadzi się sesję diagnostyczną, trwająca ok. 1,5h. Dokładny wywiad dostarcza takich informacji jak stan zdrowia fizycznego (BMI, dolegliwości i zmiany somatyczne, np. zatrzymanie menstruacji), zwyczaje żywieniowe - kiedy i jakie posiłki są spożywane, czy występują epizody niejedzenia lub objadania się, wymioty, przeczyszczanie się. Ważne jest też przełożenie braku akceptacji siebie, niskiej samooceny i niejedzenia na nastrój oraz codziennie funkcjonowanie: w pracy, szkole, w relacjach z ludźmi. Ocena tych czynników, ich wpływu na zdrowie fizyczne i samopoczucie pozwala określić czy terapia dla danej osoby może być przydatna i jak powinna przebiegać, żeby była skuteczna.

Jak wygląda terapia zaburzeń odżywiania

W leczeniu zaburzeń odżywiania metodą stosowaną z wyboru (najskuteczniejszą) na całym świecie, jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT). Podczas spotkań pacjent i terapeuta odkrywają indywidualny mechanizm utrzymywania się problemu z jedzeniem, skupiając się na teraźniejszości i przyszłości. Jeśli jest taka konieczność, zajmujemy się też początkami problemu. Terapia jest dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jeden z programów terapeutycznych, który z powodzeniem jest stosowany w leczeniu zaburzeń odżywiania obejmuje:

  • ok. 20 sesji w okresie 20 tygodni, pierwsze 8 spotkań odbywa się dwa razy w tygodniu, kolejne rzadziej, jeśli BMI wynosi powyżej 17,5
  • ok. 40 sesji w okresie 40 tygodni, pierwsze 20 sesji odbywa się dwa razy w tygodniu, kolejne rzadziej, jeśli BMI wynosi między 15 a 17,5

Sesje trwają 50 minut.

Warunkiem terapii jest duże zaangażowanie, na którym zależy nam zwłaszcza na początku terapii, tak by z odpowiednim rozpędem wejść w pracę nad problemem i skutecznie go pokonać.

Pacjent i terapeuta tworzą zespół. Wspólnie określamy problem, stajemy się specjalistami w jego rozumieniu. W odpowiedzi na potrzeby pacjenta terapeuta proponuje kolejne kroki. Pacjent wykonuje też różne zadania pomiędzy sesjami. Wspólnie rozwiązujemy pojawiające się przeszkody i oceniamy postępy.

Od czego zależy czy terapia się powiedzie

Badania nad skutecznością terapii poznawczo-behawioralnej zaburzeń odżywiania wykazują, że najlepszym wskaźnikiem powodzenia terapii jest pozytywna reakcja na leczenie w początkowej fazie. Dlatego samo rozpoczęcie terapii i wysiłek zainwestowany na początku jest już ogromnym sukcesem i znacznie poprawia rokowania na poprawę. Warto to wiedzieć, gdyż zgłoszenie się na pierwszą konsultację to zwykle najtrudniejszy, najbardziej odwlekany, ale też jak się okazuje najbardziej przełomowy krok dla osób mających problemy z odżywianiem.

Udostępnij:

Warto przeczytać

Nasza czytelnia

Sprawdź o czym piszemy na naszym blogu!