Perfekcjonizm – dlaczego wszystko muszę robić najlepiej?

Czym jest perfekcjonizm? 

Perfekcjonizm to dążenie do osiągania najlepszych wyników bez tolerancji na błędy. Osoby zmagające się z tą trudnością mają wobec siebie i innych nierealistyczne oczekiwania, co bardzo często prowadzi do frustracji i rozczarowania. Perfekcjonizm to nie jest po prostu chęć robienia rzeczy dobrze - to obsesyjna potrzeba bycia bezbłędnym.

Po czym poznać perfekcjonizm? Jakie są jego skutki?

Wydawałoby się, że dzięki perfekcjonizmowi robimy swoją pracę dokładniej niż inni i nie ma on żadnych negatywnych aspektów. Jednakże osoby, którym ten problem doskwiera, spotykają się z wieloma utrudnieniami na polu życia zawodowego, osobistego oraz z poważnymi problemami zdrowotnymi. Twoja potrzeba bycia najlepszym w jakiejś dziedzinie może się objawiać na różne sposoby, również takie nieoczywiste:

  • odkładasz zadania na później, ponieważ obawiasz się, że nie uda Ci się tego wykonać perfekcyjnie oraz przeraża Cię fakt, ile pracy trzeba wykonać, aby zrobić to dobrze
  • spędzasz nadmierną ilość czasu na poprawianiu szczegółów, które finalnie nie mają dużego wpływu na wynik pracy 
  • masz problemy z zakończeniem projektów z powodu ciągłej potrzeby poprawiania ich, ciągłego poczucia niedoskonałości
  • czujesz nieustające rozczarowanie i zawód do siebie, kiedy rzeczy nie idą dokładnie tak, jak zaplanowałeś
  • odczuwasz ciągły stres, że zadanie nie zostanie wykonane idealnie, co wpływa na dolegliwości fizyczne, np. ból głowy, żołądka, problemy ze snem
  • zauważasz trudności relacjach interpersonalnych - wygórowane oczekiwania przenoszone na innych ludzi mogą prowadzić do konfliktów i rozczarowań, że ktoś nie zachowuje się tak, jak tego oczekujesz
  • Twoja samoocena jest niska - nawet drobne błędy postrzegasz jako katastrofy, co zmniejsza Twoją motywację do dalszego działania, wpływa na poczucie własnej wartości i samoakceptację


Powody perfekcjonizmu

Perfekcjonizm może mieć różne źródła, obejmujące czynniki psychologiczne, rodzinne, społeczne i kulturowe. 

  • Głównym powodem zazwyczaj jest wychowanie i nierealistyczne oczekiwania ze strony rodziców, opiekunów, gdzie uznanie i miłość były warunkowanie osiągnięciami. Taka osoba w przyszłości będzie funkcjonowała z przekonaniem, że aby zasłużyć miłość, szacunek bądź przyjaźń, należy wykonać swoje zadania bezbłędnie. Będzie przekonana, że jej wartość jako osoby jest równa jej osiągnięciom. 
  • Powodem perfekcjonizmu może być również kultura, która uważa go za drogę do osiągnięcia sukcesu i jednocześnie wywiera presję na dążenie do nierealistycznych osiągnięć.
  • Perfekcjonizm może być również sposobem na radzenie sobie z lękiem przed porażką. Mamy wtedy poczucie, że jeśli przyłożymy uwagę do każdego szczegółu, to istotnie zmniejszamy prawdopodobieństwo wystąpienia niepowodzenia - ostatecznie najczęściej spędzamy zbyt długi czas na poprawkach, a projekt nigdy nie zostaje upubliczniony, bo ciągle mamy poczucie, że nie jest jeszcze doskonały.


Perfekcjonizm a zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne

Perfekcjonizm i zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD) często są mylone lub postrzegane jako wzajemnie powiązane, ponieważ mogą wykazywać podobne cechy, takie jak nadmierna troska o szczegóły czy powtarzalne zachowania. Perfekcjonizm nie jest jednak zaburzeniem psychicznym i jego głównym napędem jest lęk przed niepowodzeniem lub oceną. Zachowania kompulsyjne są podejmowane w celu złagodzenia lęku powiązanego z konkretnymi obsesjami. Więcej o OCD przeczytasz w tym artykule: Natręctwa i uporczywe myśli – czym są zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne i jak je leczyć


Jak radzić sobie z perfekcjonizmem?

Skoro już wiesz, że perfekcjonizm dotyczy też Ciebie, wypróbuj kilka prostych strategii radzenia sobie z nim:

  • Analizowanie, czego można się nauczyć na danym błędzie - kiedy popełnisz błąd, spróbuj nie wchodzić w błędne koło samokrytyki, tylko spojrzeć z szerszej perspektywy. Czego możesz się dzięki niemu nauczyć? O jakie doświadczenie jesteś bogatszy?
  • Zarządzanie czasem i priorytetami -  perfekcjoniści mogą spędzać zbyt dużo czasu na doskonaleniu szczegółów, zaniedbując ważniejsze zadania. Nauczenie się efektywnego zarządzania czasem i ustalanie priorytetów może pomóc w lepszym balansowaniu obowiązków.
  • Praktykowanie samoakceptacji za pomocą medytacji i afirmacji może zmniejszyć wewnętrzny nacisk na bycie idealnym.
  • Rozwijanie myślenia elastycznego - spróbuj przełamać zero-jedynkowe, czarno-białe myślenie, że możliwy jest albo sukces, albo porażka i nic pomiędzy. Uczenie się dostrzegania szarości, czyli przyjmowanie, że rzeczy mogą być wystarczająco dobre, nawet jeśli nie są perfekcyjne, może znacznie zmniejszyć ciężar perfekcjonizmu.

Zagrożenia związane z perfekcjonizmem

Perfekcjonizm może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji w życiu codziennym i zdrowiu psychicznym. Mogą być to między innymi:

  • Problemy zdrowotne wynikające z przepracowania: perfekcjonizm może prowadzić do bólów mięśni i stawów, bólów głowy, przemęczenia i ogólnego osłabienia organizmu. Dodatkowo, jako czynnik zwiększający stres, perfekcjonizm może być podłożem wielu chorób somatycznych lub nasilać ich przebieg.
  • Depresja i wypalenie zawodowe: są to częste powikłania perfekcjonizmu, zwłaszcza gdy nasze poczucie własnej wartości jest ściśle związane z wynikami pracy.
  • Prokrastynacja: mając świadomość, jak trudno jest wykonać różne zadania perfekcyjnie, możemy mieć mieć tendencję do ich odkładania, co obniża samopoczucie i zadowolenie z siebie.
  • Problemy w relacjach takie jak poczucie osamotnienia, izolacji lub konflikty na tle wysokich wymagań i niespełnionych oczekiwań.
  • Związek z innymi zaburzeniami psychicznymi: perfekcjonizm może być częścią wielu zaburzeń psychicznych; oprócz depresji często towarzyszy także zaburzeniom osobowości, zaburzeniom odżywiania czy zaburzeniom lękowym.

Terapia poznawczo-behawioralna

Powodem perfekcjonizmu są zazwyczaj nasze przekonania, które nabyliśmy w swoim życiu i zgodnie z którymi postępujemy, dlatego często konieczna może okazać się terapia. Proces ten zaczyna się od identyfikacji negatywnych myśli i przekonań, które osoba perfekcjonistyczna ma na swój temat. Kolejnym etapem jest kwestionowanie tych przekonań i zastępowanie ich bardziej realistycznymi i mniej szkodliwymi. Na przykład od przekonania ,,Jeśli nie zrobię tego projektu perfekcyjnie, oznacza to, że jestem nieudacznikiem” przechodzimy do ,,Staram się robić to dobrze, a każdy błąd to okazja do nauki”. Rezygnacja ze swoich standardów jest zadaniem trudnym ze względu na liczne korzyści jakie przynosi. Terapeuta wspiera klienta w dążeniu do postępu, a nie do perfekcji. Pomaga rozwijać poczucie wartości oparte na zdrowej akceptacji siebie, zależnej nie tylko od osiągnięć i opinii innych. Pacjenci uczą się, jak ustalać bardziej realistyczne cele, priorytetyzować zadania i akceptować, że nie wszystko w życiu musi być wykonane idealnie, aby było wartościowe. 

Udostępnij:

Warto przeczytać

Nasza czytelnia

Sprawdź o czym piszemy na naszym blogu!